The Oscar for Best Score Goes To:

  • Hans Zimmer, Dunkirk
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Alexandre Desplat, The Shape of Water
  • John Williams, Star Wars Episode VIII: The Last Jedi
  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Alexandre Desplat

Image by AP, via THR

Advertisements

My Predictions for the 90th Academy Awards, Part II

oscar-guy

Image by The Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Enough time has passed since I posted Part I of my Oscar predictions and now it is time to carry on with Part II, which covers more of the technical categories. Let’s begin.

Best Original Song:

  • “Mighty River,” Mudbound
  • “Mystery of Love,” Call Me by Your Name
  • “Remember Me,” Coco
  • “Stand for Something,” Marshall
  • “This is Me,” The Greatest Showman

I predict that the Oscar will go to:

“This is Me,” The Greatest Showman

Best Score:

  • Hans Zimmer, Dunkirk
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Alexandre Desplat, The Shape of Water
  • John Williams, Star Wars Episode VIII: The Last Jedi
  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

I predict that the Oscar will go to:

Alexandre Desplat, The Shape of Water

Alexandre Desplat

Image by AP, via THR

Best Editing:

  • Paul Machliss & Jonathan Amos, Baby Driver
  • Lee Smith, Dunkirk
  • Tatiana S. Riegel, I, Tonya
  • Sidney Wolinsky, The Shape of Water
  • Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

I predict that the Oscar will go to:

Lee Smith, Dunkirk

7ec5aabb-f752-4680-baeb-1c847ea23dd7

Image by Matt Grobar (via Deadline)

Best Cinematography:

  • Roger Deakins, Blade Runner 2049
  • Bruno Delbonnel, Darkest Hour
  • Hoyte van Hoytema, Dunkirk
  • Rachel Morrison, Mudbound
  • Dan Lausten, The Shape of Water

I predict that the Oscar will go to:

Roger Deakins, Blade Runner 2049

deakins

Image by PremiumBeat

Best Adapted Screenplay:

  • James Ivory, Call Me by Your Name
  • Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Disaster Artist
  • Scott Frank, James Mangold & Michael Green, Logan
  • Aaron Sorkin, Molly’s Game
  • Virgil Williams, Mudbound

I predict that the Oscar will go to:

James Ivory, Call Me by Your Name

ivory

Image by Calgary Herald

Best Original Screenplay:

  • Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, The Big Sick
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

I predict that the Oscar will go to:

Jordan Peele, Get Out

jordan_peele_peabody_2014_28cropped29

Image By Peabody Awards (Keegan-Michael Key / Jordan Peele), via Wikimedia Commons

I’m done with the technical! The Big Six are on deck, and will be unveiled next week!

The Ninetieth Oscar Nominees!

oscar-guy

Image by The Academy of Motion Picture Arts and Sciences

We’ve waited, we’ve wondered and now the moment movie fans have been clamoring for has come! For the 90th time, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences announces their nominees for this year’s Academy Awards Ceremony. Let’s dive in shall we?

Best Documentary Feature:

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Best Foreign Language Film:

  • A Fantastic Woman
  • The Insult
  • Loveless
  • On Body and Soul
  • The Square

Best Costume Design:

  • Jacqueline Durran, Beauty and the Beast
  • Jacqueline Durran, Darkest Hour
  • Mark Bridges, Phantom Thread
  • Luis Sequiera, The Shape of Water
  • Consolata Boyle, Victoria & Abdul

Best Visual Effects:

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars Episode VIII: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Best Animated Feature:

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Best Production Design:

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

Best Original Song:

  • “Mighty River,” Mudbound
  • “Mystery of Love,” Call Me by Your Name
  • “Remember Me,” Coco
  • “Stand for Something,” Marshall
  • “This is Me,” The Greatest Showman

Best Score:

  • Hans Zimmer, Dunkirk
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Alexandre Desplat, The Shape of Water
  • John Williams, Star Wars Episode VIII: The Last Jedi
  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Editing:

  • Paul Machliss & Jonathan Amos, Baby Driver
  • Lee Smith, Dunkirk
  • Tatiana S. Riegel, I, Tonya
  • Sidney Wolinsky, The Shape of Water
  • Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Cinematography:

  • Roger Deakins, Blade Runner 2049
  • Bruno Delbonnel, Darkest Hour
  • Hoyte van Hoytema, Dunkirk
  • Rachel Morrison, Mudbound
  • Dan Lausten, The Shape of Water

Best Adapted Screenplay:

  • James Ivory, Call Me by Your Name
  • Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Disaster Artist
  • Scott Frank, James Mangold & Michael Green, Logan
  • Aaron Sorkin, Molly’s Game
  • Virgil Williams, Mudbound

Best Original Screenplay:

  • Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, The Big Sick
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress in a Supporting Role:

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

Best Actor in a Supporting Role:

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All the Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress in a Leading Role:

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

Best Actor in a Leading Role:

  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Denzel Washington, Roman J. Israel Esq.

Best Director:

  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
  • Guillermo Del Toro, The Shape of Water

Best Picture:

And there you have it! The Academy of Motion Picture Arts and Sciences Class of 2017-18! Check back in a couple of weeks to see my official predictions leading up to the big night on March 4, 8:00PM on ABC, with none other than Jimmy Kimmel presiding as the Master of Ceremonies! I’m really excited!

The Critics Choice for Best Score Is:

  • Alexandre Desplat, The Shape of Water *Winner
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Dario Marianelli, Darkest Hour
  • Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, Blade Runner 2049
  • John Williams, The Post
  • Hans Zimmer, Dunkirk
alexandre_desplat_2015

Image by By U.S. Embassy photographer, via Wikimedia Commons

Here are my Critics Choice Award Predictions!

CRITICS-CHOICE-MOVIE-AWARDS

Image by BFCA

Awards season is just getting started! The Golden Globes have come and gone and now on deck, are the calls made by the Broadcast Film Critics Association. The 23rd Annual Critics Choice Awards are imminent and as a critic myself, here is how I see the film categories shaking out:

Best Young Actor/Actress:

  • McKenna Grace, Gifted
  • Dafne Keen, Logan
  • Brooklynn Kimberly Prince, The Florida Project
  • Millicent Simmonds, Wonderstruck
  • Jacob Tremblay, Wonder

This critic would choose:

Dafne Keen, Logan

dafne

Image by D Dipasupil

Best Acting Ensemble:

  • Dunkirk
  • Lady Bird
  • Mudbound
  • The Post
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

This critic would choose:

The Post

thepost

Image by 20th Century Fox & DreamWorks Pictures

Best Animated Feature:

  • The Breadwinner
  • Coco
  • Despicable Me 3
  • The LEGO Batman Movie
  • Loving Vincent

This critic would choose:

Coco

Image by Disney-Pixar

Best Visual Effects:

  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Thor: Ragnarok
  • War for the Planet of the Apes
  • Wonder Woman

This critic would choose:

Blade Runner 2049

bladerun

Image by Warner Bros., Scott Free Productions and Columbia Pictures

Best Score:

  • Alexandre Desplat, The Shape of Water
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Dario Marianelli, Darkest Hour
  • Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, Blade Runner 2049
  • John Williams, The Post
  • Hans Zimmer, Dunkirk

This critic would choose:

Hans Zimmer, Dunkirk

hans_zimmer_2014

Image By JannikSet1 (Own work), via Wikimedia Commons

Best Song:

  • “Evermore”, Beauty & The Beast
  • “Mystery of Love”, Call Me By Your Name
  • “Remember Me”, Coco
  • “Stand Up for Something”, Marshall
  • “This is Me”, The Greatest Showman

This critic would choose:

“This is Me”, The Greatest Showman

Best Foreign Language Film:

  • BPM
  • A Fantastic Woman
  • First They Killed My Father
  • In the Fade
  • The Square
  • Thelma

This critic would choose:

In the Fade

in_the_fade

Image by Bombero International

Best Costume Design:

  • Renée April, Blade Runner 2049
  • Mark Bridges, Phantom Thread
  • Jacqueline Durran, Beauty & The Beast
  • Lindy Hemming, Wonder Woman
  • Luis Sequeira, The Shape of Water

This critic would choose:

Mark Bridges, Phantom Thread

bridges

Image by Jeff Vespa

Best Editing:

  • Michael Kahn & Sarah Broshar, The Post
  • Paul Machliss & Jonathan Amos, Baby Driver
  • Lee Smith, Dunkirk
  • Joe Walker, Blade Runner 2049
  • Sidney Wolinsky, The Shape of Water

This critic would choose:

Paul Machliss & Jonathan Amos, Baby Driver

paul-machliss-jonathan-amos

Image by Sony Pictures

Best Production Design:

  • The Shape of Water
  • Murder on the Orient Express
  • Dunkirk
  • Blade Runner 2049
  • Beauty & The Beast
  • Phantom Thread

This critic would choose:

Blade Runner 2049

bladerun

Image by Warner Bros., Scott Free Productions and Columbia Pictures

Best Cinematography:

  • Roger Deakins, Blade Runner 2049
  • Hoyte van Hoytema, Dunkirk
  • Dan Lausten, The Shape of Water
  • Rachel Morrison, Mudbound
  • Sayombhu Mukdeeprom, Call Me By Your Name

This critic would choose:

Roger Deakins, Blade Runner 2049

roger

Image by Todd Williamson

Best Original Screenplay:

  • Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani, The Big Sick
  • Liz Hannah & Josh Singer, The Post
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Jordan Peele, Get Out

This critic would choose:

Jordan Peele, Get Out

jordan_peele_peabody_2014_28cropped29

Image By Peabody Awards (Keegan-Michael Key / Jordan Peele), via Wikimedia Commons

Best Adapted Screenplay:

  • James Ivory, Call Me By Your Name
  • Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Disaster Artist
  • Dee Rees & Virgil Williams, Mudbound
  • Aaron Sorkin, Molly’s Game
  • Jack Thorne, Steve Conrad & Stephen Chbosky, Wonder

This critic would choose:

James Ivory, Call Me By Your Name

ivory

Image by Jim Spellman/WireImage

Best Supporting Actress:

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Hong Chau, Downsizing
  • Tiffany Haddish, Girl’s Trip
  • Holly Hunter, The Big Sick
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

This critic would choose:

Laurie Metcalf, Lady Bird

metcalf

Image by Kevin Mazur – © WireImage.com

Best Supporting Actor:

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Arnie Hammer, Call Me By Your Name
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Patrick Stewart, Logan
  • Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name

This critic would choose:

Arnie Hammer, Call Me By Your Name

armie_hammer_on_the_nocturnal_animals_red_carpet_283029124822629_28cropped29

Image By Bex Walton from London, England (Armie Hammer on the Nocturnal Animals red carpet), via Wikimedia Commons

Best Actress:

  • Jessica Chastain, Molly’s Game
  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

This critic would choose:

Sally Hawkins, The Shape of Water

mjk35110_sally_hawkins_28maudie2c_berlinale_201729_28cropped29

Image by Martin J. Kraft, via Wikimedia Commons

Best Actor:

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • James Franco, The Disaster Artist
  • Jake Gyllenhaal, Stronger
  • Tom Hanks, The Post
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Gary Oldman, Darkest Hour

This critic would choose:

Gary Oldman, Darkest Hour

gary_oldman_by_gage_skidmore

Image by Gage Skidmore, via Wikimedia Commons

Best Director:

  • Guillermo Del Toro, The Shape of Water
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Luca Guadagnino, Call Me By Your Name
  • Jordan Peele, Get Out
  • Steven Spielberg, The Post

This critic would choose:

Guillermo Del Toro, The Shape of Water

guillermo_del_toro_by_gage_skidmore_3

Image by Gage Skidmore, via Wikimedia Commons

Best Picture:

  • The Big Sick
  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Florida Project
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

This critic would choose:

And there we have it! That is how I think the 23rd Annual Critics Choice Awards are going to shake out on Thursday. I’ll be where I’ll be to cover them, so be sure to stay on my social media profiles for updates! Olivia Munn will host the event, which will be broadcast on The CW Network at 8:00 PM.

My Predictions for the 75th Golden Globe Awards!

Golden-Globe

Image by HFPA

There is certainly plenty to look forward to this weekend. At least for me. This Sunday, I see nothing but black and gold. Sunday afternoon, it’s Saints playoff football but Sunday afternoon, it’s all gold! The Golden Globes are on our doorstep and it is long past due for me to post who I think will win the favor of the Hollywood Foreign Press Association. Let’s dive on in!

Best Foreign Language Film:

  • A Fantastic Woman
  • First They Killed My Father
  • In the Fade
  • Loveless
  • The Square

I predict the Golden Globe will go to:

In the Fade

in_the_fade

Image by Bombero International

Best Original Song:

  • “Home”-Ferdinand
  • “Mighty River”-Mudbound
  • “Remember Me”-Coco
  • “The Star”-The Star
  • “This is Me”-The Greatest Showman

I predict the Golden Globe will go to:

“This is Me”-The Greatest Showman

Best Original Score:

  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Alexandre Desplat, The Shape of Water
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • John Williams, The Post
  • Hans Zimmer, Dunkirk

I predict the Golden Globe will go to:

Hans Zimmer, Dunkirk

hans_zimmer_2014

Image By JannikSet1 (Own work), via Wikimedia Commons

Best Screenplay:

  • Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Liz Hannah & Josh Singer, The Post
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Aaron Sorkin, Molly’s Game

I predict the Golden Globe will go to:

Guillermo Del Toro & Vanessa Taylor, The Shape of Water

maxresdefault

Image by the Movie Report

Best Animated Feature:

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

I predict the Golden Globe will go to:

Coco

Image by Disney-Pixar

Best Performance by an Actor in a Supporting Role:

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Arnie Hammer, Call Me By Your Name
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All The Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

I predict the Golden Globe will go to:

Arnie Hammer, Call Me By Your Name

armie_hammer_on_the_nocturnal_animals_red_carpet_283029124822629_28cropped29

Image By Bex Walton from London, England (Armie Hammer on the Nocturnal Animals red carpet), via Wikimedia Commons

Best Performance by an Actress in a Supporting Role:

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Hong Chau, Downsizing
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

I predict the Golden Globe will go to:

Laurie Metcalf, Lady Bird

metcalf

Image by Kevin Mazur – © WireImage.com

Best Performance by an Actress (Musical or Comedy):

  • Judi Dench, Victoria & Abdul
  • Helen Mirren, The Leisure Seeker
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Emma Stone, Battle of the Sexes

I predict the Golden Globe will go to:

Saoirse Ronan, Lady Bird

saoirse_ronan_2015_28cropped29

Image By https://www.flickr.com/photos/gdcgraphics/, via Wikimedia Commons

Best Performance by an Actor (Musical or Comedy):

  • Steve Carell, Battle of the Sexes
  • Ansel Elgort, Baby Driver
  • James Franco, The Disaster Artist
  • Hugh Jackman, The Greatest Showman
  • Daniel Kaluuya, Get Out

I predict the Golden Globe will go to:

James Franco, The Disaster Artist

james_franco_28cropped29

Image By Vanessa Lua (James Franco), via Wikimedia Commons

Best Performance by an Actress (Drama):

  • Jessica Chastain, Molly’s Game
  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Meryl Streep, The Post
  • Michelle Williams, All The Money in the World

I predict the Golden Globe will go to:

Sally Hawkins, The Shape of Water

mjk35110_sally_hawkins_28maudie2c_berlinale_201729_28cropped29

Image by Martin J. Kraft, via Wikimedia Commons

Best Performance by an Actor (Drama):

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Tom Hanks, The Post
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

I predict the Golden Globe will go to:

Gary Oldman, Darkest Hour

gary_oldman_by_gage_skidmore

Image by Gage Skidmore, via Wikimedia Commons

Best Director:

  • Guillermo Del Toro, The Shape of Water
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Ridley Scott, All The Money in the World
  • Steven Spielberg, The Post

I predict the Golden Globe will go to:

Guillermo Del Toro, The Shape of Water

guillermo_del_toro_by_gage_skidmore_3

Image by Gage Skidmore, via Wikimedia Commons

Best Picture (Musical or Comedy):

This slideshow requires JavaScript.

I predict the Golden Globe will go to:

Best Picture (Drama):

This slideshow requires JavaScript.

I predict the Golden Globe will go to:

There you have it! That’s how I think it will shake out. Sunday night! 8:00 PM! Beverley Hills! Seth Meyers is the Master of Ceremonies! I will be blogging covering the film categories and I cannot wait!